Zapos

Komplexní řešení bezpečnostních řídících a inteligentních elektroinstalací

  • Inteligentní elektroinstalace naučí Váš dům myslet

  • Komplexní řešení elektronických systémů

  • Úsporná energie s chytrým rozvaděčem

  • Chci ovládat svůj dům z tabletu, nebo chytrého telefonu

  • Důvěřujte nám, prověřujeme za Vás

Drobečková navigace

ZAPOS.cz > Služby > Slaboproudé technologie > Protipožární signalizace – EPS

Protipožární signalizace – EPS

Montáže, revize a servis elektronických požárních systémů - EPS

Zařízení elektrické požární signalizace mají v podstatě jeden stěžejní úkol: upozornit na vznikající požár včas, což umožňuje buď jeho rychlou likvidaci, nebo jiná opatření. V principu se jedná o hlásiče, kabely a ústřednu, která vznik požáru signalizuje opticky a akusticky. Má dvě základní samočinné funkce. Ve střeženém prostoru indikovat rozvíjející se požár nebo jeho projevy a tento stav signalizovat v místě s trvalou obsluhou, v případě připojení na SHZ se signalizuje na pultě centrální ochrany. Hlavní výhodou  systémů je vysoká spolehlivost, modulárnost a odolnost proti okolním vlivům (prašnost, chlad, vlhkost, vysoké teploty, silné elektromagnetické pole), minimální morální a technické zastarávání, eliminování výskytu falešných poplachů. Ke spolehlivému samočinnému ovládání či monitorování stavu zařízení  připojených na výstupy ústředny zařízení a k samočinnému zabezpečení  dalších opatření ( vypnutí strojů, uzavření dopravních či potrubních strojů a přenos na PCO).

Revize

Revize zařízení je předepsána 2x ročně, přičemž se každých šest měsíců provádí funkční zkouška. Testování opticko-kouřových hlásičů se provádí speciálním aerosolem, který se vstříkne do detekční komory hlásiče. 

Základní rozdělení EPS :

Konvenční – na smyčku lze připojit více hlásičů, pokud je hlásič uvedený do poplachu víme pouze, že na smyčce je některý hlásič v poplachu a ústředna neví, který přesně.

Adresovatelné – o uvedení do poplachu rozhodne hlásič, ústředna ví, který hlásič byl uvedený do poplachu (pozná to podle adresy). Adresace rezistorem (drát navíc, měří elektrický proud) nebo komunikace datová.

Analogové – tyto hlásiče mají adresu a provádějí měření fyzikálních veličin. Naměřené hodnoty pošlou do ústředny a ta rozhodne o předpoplachu nebo poplachu.

 Typy hlásičů

Hlásiče kouře ionizační                                                   
Hlásiče kouře optické
Hlásiče teplot
Hlásič kouře multisenzorový
Hlásiče plamene
Hlásiče tlačítkové
Lineární teplotní hlásič
Nasávací systémy
Lineární hlásiče
Lineární tepelný detektor
Detekce plynu s detektore CO

Bezdrátové připojení

V praxi se využívají velice často v místech, kde není možná instalace kabelových rozvodů bezdrátové systémy. Jedná se o patice napájené bateriemi, do kterých se nasadí automatické hlásiče, bezdrátové tlačítkové hlásiče s technologií IQ8Wireless o firmy ESSER nebo XPander od firmy Apollo. V závislosti na okolních podmínkách je dosah až do 200 – 300m. Využívají se často v památkových objektech.

Autonomní hlásič kouře pro byt nebo rodinný dům

Podle vyhlášky 23/2008sb § 15,16 musí být rodinný dům nebo byt vybaven zařízením autonomní detekce a signalizace. Postačí Vám pouze samostatný požární detektor se sirénkou napájený baterií. Pokud máte již instalovanou elektronickou zabezpečovací signalizaci, můžete do ní také připojit požární detektory a využít je tak i na detekci požáru.

Hlásič musí být umístěn v části vedoucí k východu z bytu, u rodinných domů i v nejvyšším
místě společné chodby

Instalujeme komponenty od těchto výrobců.

Esser :

Ústředny:
IQ8Control C   
IQ8Control M

Firma Honeywell Life safety Austria GmbH představila nový systém elektronické požární signalizace s názvem FlexES Control.

Požární systém je nástupcem oblíbené řady EPS ústředen IQ8Control C/M a stejně jako předchozí modely bude od počátku roku 2011 nabízena na našem trhu v několika provedeních, v závislosti na kapacitě centrály. Hlavní myšlenkou je možnost rozšíření systému jednoduchým přeskládáním a přidáním nových částí. Tímto způsobem je možné z malé sestavy označované jako FlexES Conrol FX2 postavit další varianty FlexES Conrol FX10 a FlexES Conrol FX18, kde čísla určují maximální počet použitých mikromodulů.

Inovací prošel i čelní ovládací panel, který byl vybaven 5,7“ palcovým displejem a klasická membránová tlačítka byla nahrazena dotykovou (kapacitní) klávesnicí. Uvolňování ovládací klávesnice, které bylo u předchozích verzí realizováno pomocí klíčku, bylo nahrazeno zadáním přístupového kódu. Další novinkou jsou variabilní funkční klávesy s funkcemi maker. Indikace stavů na čelním panelu je řešena podsvícením pozadí příslušných polí.


Schrack :

Ústředny:
BMZ Integral až 2048 prvků
BMZ Integral C je možné napojit 256 hlásičů
SLZ Integral – systém pro ovládání stabilního hasícího zařízení
Integral EVOLUCE – nová generace ústředen

 

Zettler :

Ústředny: 
Expert ZX1 je možné napojit 250 hlásičů
Expert ZX4 pro 1000 hlásičů.
Systémy je možné dále rozšiřovat a propojovat

                                                         

Lites :

Panasonic :

Labor Strauss - LST :

Ústředny:
MHU 109
MHU 110/111
MHU 113 – konvenční systém pro 8 smyček
MHU 115
MHU116/117

Ústředny:
LBL 128 pro 128 prvků

Ústředny:
BC 216 pro 126 prvků


 

Securiton :      

Systém TRANSAFE ADW 511 fy Securiton je lineární teplotní diferenciálně-maximální hlásič. Pracuje na principu vyhodnocování změny tlaku plynu v uzavřeném systému, způsobené rozpínáním plynu při ohřívání snímací trubice.Poplach je vyvolán při překročení programově nastavitelné hodnoty (maximální nebo rozdílové) tlaku. Neporušenost snímací trubice je automaticky kontrolována vytvářením definovaného přetlaku ve snímací trubici v programově nastavitelných intervalech 1, 2, 4 nebo 8 hodin. Případné porušení trubice (proražení nebo stlačení) je signalizováno jako porucha.

 

   

 

 

 
 

 
     
     

Spolupráce

 

Dacia Logan na AUTOPES.cz

 

booking-com.gif

Stavební firmy

 


ROBAU

Naši partneři

 

loga.png

TOPlist

Google Analytics

 

Návštěvnost stránek

113301

Napište nám

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů
Chráněno službou reCAPTCHA.