Zapos

Komplexní řešení bezpečnostních řídících a inteligentních elektroinstalací

  • Inteligentní elektroinstalace naučí Váš dům myslet

  • Komplexní řešení elektronických systémů

  • Úsporná energie s chytrým rozvaděčem

  • Chci ovládat svůj dům z tabletu, nebo chytrého telefonu

  • Důvěřujte nám, prověřujeme za Vás

Drobečková navigace

ZAPOS.cz > Služby > Silnoproudé technologie > Silnoproudé rozvody

Silnoproudé rozvody v bytech a rodinných domech

Většinou každého napadne rozvod elektřiny po domě. To je samozřejmě správně, je to však pouhý základ všech elektroinstalačních rozvodů. Co všechno sem tedy patří? Jak již bylo napsáno elektrorozvody ať již v domě, bytě nebo venku, instalace elektrického vytápění, záložních zdrojů, datové sítě, elektronického zabezpečení, domácí telefony, anténní rozvody a také hromosvody.
Stavíte nový dům, popřípadě provádíte rekonstrukci bytu, tak nezapomeňte na dobré naplánování elektroinstalace. V projektu bychom se měli zaměřit na co nejpodrobnější plánování, které bude kopírovat nároky interiéru a přitom bude dostatečně flexibilní.
Pokud v současnosti některá zařízení neplánujete, doporučujeme nechat si otevřenou možnost alespoň prostřednictvím vývodu. V opačném případě si dodatečná montáž vyžádá neestetická opatření v podobě vedení nových rozvodů v lištách. Ještě horší variantu představují zásahy do stávajících a většinou drahých omítek a jiných povrchů. Nejvíce se prodraží zásahy v koupelně a v kuchyni, kde se nachází drahé obkladačky a dlažba. 

Samotná práce na základě projektu začíná hrubými rozvody. Jejich součástí jsou zásuvkové a světelné okruhy, přívody pro jednotlivé spotřebiče (kotel, boiler, oběhové čerpadlo, sporák, elektrické přímotopy, podlahové vytápění atd.) včetně instalace slaboproudých rozvodů (např. televizní anténa, domácí telefon, elektrické zabezpečovací systémy, datové rozvody, kamery, …). 

Pořizujeme-li si elektrický kotel, bojler, akumulační kamna podlahové topení nebo zkrátka topíme-li pomocí elektřiny, přidělí nám distributor topný tarif HDO, v rámci kterého je nám elektřina účtována 8 hodin denně v nízkém tarifu a máme tak 8 hodin denně levnější energii i pro všechny spotřebiče v naší domácnosti. 
Celkový instalovaný příkon všech akumulačních elektrických spotřebičů (pro vytápění a ohřev vody) pak musí činit minimálně 55 % příkonu odpovídajícího proudové hodnotě hlavního jističe před elektroměrem (popř. musí odpovídat tepelným ztrátám vytápěného objektu). 

Obvody pro elektrické osvětlení se jistí 10 A jističem charakteristiky B a připojují se opět třížilovým kabelem o průřezu 1,5 mm 2.
Není dobré dávat všechny světla v bytě nebo v rodinném domku na jeden obvod (jistič), protože když praskne žárovka, tak máte celý byt potmě, v rodinném domku je to ještě horší, když musíte po tmě po schodech třeba do sklepa, kde máte domovní rozvodnici. Je vhodné aby jističe osvětlení byli "po ruce" v rozvodnici přímo v místnosti nebo na chodbě jedná-li se o rodinný domek
Také volba správného jističe ochrání váš majetek. Zásluhou jističe nedojde k přetížení domácí sítě nebo elektrického okruhu. Jistič se volí podle příkonů spotřebičů, které máte v domácnosti. Pro správný typ jističe je důležitý příkon spotřebiče, který je uveden na štítcích všech spotřebičů.

Jednofázové zásuvkové obvody se v soustavě TN-S jistí jističem o maximální velikosti 16 A charakteristiky B. Zásuvky se připojují trojžilovým kabelem o průřezu vodiče 2,5 mm 2

Další problém je se spotřebiči s vysokým příkonem (nad 2 kVA), protože ty musí mít vlastní obvod, jinak na jeden obvod lze dát až 10 dvojzásuvek (dvojitá zásuvka se bere jako jedna).

Pokud si plánujete předělat elektroinstalaci tak počítejte na kuchyň tak 5 až 7 zásuvek a každou na samostatný obvod. V kuchyni zapojujete mikrovlnky, kávovary, topinkovače, rychlovarné konvice, domácí pekárny. Když zapojíte na jeden obvod kávovar a dvouplotýnkový vařič a ještě třeba toustovač, tak Vám spolehlivě po pár minutách spadne jistič na přetížení obvodu.

Lednička by měla mít vlastní obvod, aby zkrat na jiném spotřebiči, např. v době nepřítomnosti nezpůsobilo vypnutí chladničky/mrazničky, neroztála a potraviny se nezkazily.

V obývacím pokoji je dobré také více zásuvek, protože se zapojují domácí kina. Jen spočítejte kolik má domácí kino spotřebičů TV, bluray/DVD přehrávač/ AV reciever, Satelitní příjímač, reproduktory, HiFi věž a možná ještě něco.

V rodinných domkách je dost vhodné, aby každá místnost by měla mít, alespoň 1 elektrickou zásuvku na samostatném elektrickém obvodě (jističi) pro připojení výkonných elektrospotřebičů, např. vysavače, pokud nemáte centrální vysávání a v zimě při výpadku dálkového vytápění či místní kotelny.

Při provedení elektroinstalace v bytě nebo domě potřebujete revizi pro kolaudaci i pro sebe, abyste měli jistotu, že elektroinstalace je skutečně funkční a bezpečná. Po vykonání každé revize Vám revizní technik vydá tzv. revizní zprávu, kterou jste povinni si uschovat pro případné doložení toho, že revize elektroinstalace či spotřebiče byla skutePo vykonání každé revize Vám revizní technik vydá tzv. revizní zprávu, kterou jste povinni si uschovat pro případné doložení toho, že revize elektroinstalace či spotřebiče byla skutečně vykonána. Neučiníte-li tak, pak vám pojišťovna budovu nepojistí a ani nebudete moci zkolaudovat žádný prostor.

Ať už využíváme elektřinu doma nebo venku před objektem zvyšuje se riziko zásahu proudem, proto je nepoužívat elektrické zařízení v koupelnách v blízkosti vody, nevyměňovat žárovky pod napětím, káble nikdy nevést pod kobercem, nepoužívat dvojitého adaptéru pro spotřebiče velkých výkonů, neopravovat pojistky ničím jiným, než správnou pojistkou a nenechávat děti hrát si s elektrickými zásuvkami. U venkovní bezpečnosti pak platí vyvarovat se používání příliš dlouhých kabelů, používat lokální proudový chránič a voděodolná zařízení i kabely a dále prodlužovací kabel kompletně roztáhnout už před začátkem práce.

Spolupráce

 

Dacia Logan na AUTOPES.cz

 

booking-com.gif

Stavební firmy

 


ROBAU

Naši partneři

 

loga.png

TOPlist

Google Analytics

 

Návštěvnost stránek

116749

Napište nám

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů
Chráněno službou reCAPTCHA.